menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Designblok mění prostor - hlavním dějištěm 22. ročníku bude Gabriel Loci

Designblok mění prostor - hlavním dějištěm 2. ročníku bude Gabriel Loci

Největší tuzemský festival designu a módy hlásí po pěti letech přesun z holešovického Výstaviště. Hlavním dějištěm jeho dvaadvacátého ročníku bude nově Gabriel Loci, prostor bývalého kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově. Kromě změny prostor se Designblok posouvá také časově do začátku měsíce - 7. až 11. října 2020. 

Začátkem března bylo otevřeno přihlašování pro designéry, studia i firmy. Vystavující, ale hlavně návštěvníci se mohu těšit na nové prostory, které umožní velmi odlišnou strukturu festivalu i nové programové prvky. Bávalý klášter benediktinek, který je od roku 1964 zapsán v seznamu kulturních památek, pojme pro letošní rok Superstudio, Openstudio i Art House a nabídne tak současný český i zahraniční design v interakci s historickým areálem a jedinečným geniem loci.

Po pěti velmi úspěšných letech na pražském Výstavišti, kdy se nám, díky stabilitě prostoru, podařilo dostat Designblok do správného mezinárodního kontextu, jsme se rozhodli pro tento rok tuto kontinuitu přerušit a využít areál Gabriela Loci, bývalého kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici jako hlavní výstavní místo. Budova kláštera byla původně postavena jako ústav pro výchovu mladých dívek z dobrých rodin. Jedná se o specifickou architekturu v beuronském stylu s mnoha zachovanými prvky. Kontrast historických prostor a současného designu bude bezesporu návštěvně i výstavně velmi atraktivní. Tento princip se nám osvědčil i v minulosti, například v  Grand hotelu Evropa, továrních halách v Karlíně, nebo Nákladovém nádraží Žižkov,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.   

Unikátní budova bývalého kláštera, která se nachází v sousedství zahrady Kinských, byla postavena v letech 1888–1891 dle návrhu benediktinských mnichů, funkci kláštera plnila do roku 1919 a později vlastněná Českou poštou fungovala jako Poštovní muzeum, Poštovní poukázková ústředna nebo Ředitelství pošt Praha. Koncem listopadu 2019 Česká pošta prodala klášter realitní společnosti Cimex Invest. „Propojování výjimečného designu s dokonalou funkčností je filozofie, s kterou pracujeme u většiny našich projektů. Ve spolupráci s renomovanými designéry a architekty jsme zrekonstruovali naši hotelovou síť OREA Hotels & Resorts. V loňském roce jsme otevřeli cowork Mo-cha v Brně a další coworkingové prostory plánujeme otevřít v brzké době i v Praze. Spolupráce na Designbloku a jeho uvedení do jedinečných prostor kláštera svatého Gabriela byl tak přirozený krok. Je nám potěšením, že můžeme být partnerem takové inspirativní akce, a s radostí tak otevíráme klášter lidem a jejich vášni pro skvělý design,“ vysvětlil důvody poskytnutí unikátních prostor generální ředitel Cimex Group Miroslav Kosnar.

Přihlašování na 22. ročník Designbloku je otevřené do 31. května 2020, pokud se chcete přehlídky zúčastnit, stačí vyplnit přihlášku na webu projektu. Kromě představovaného produktu nebo konceptu nezapomeňte také popsat, jakou formou máte v plánu je vystavit. Spolu s kvalitním produktem kurátorská rada pro finální výběr totiž posuzuje také podobu instalace.

 

12. 3. 2020

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím