menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Prague International Design Festival

Středa 16. 10.

19:00 Opening ceremony, fashion show of Tereza Rosalie Kladošová , Garden Stage


Čtvrtek 17. 10.

11:00 CzechTrade I DESIGN FOR EXPORT, Italy as the Traditional Trend-Setter – A Company’s Branding Abroad (director of the CzechTrade Milan office and guests), Hospodářské noviny Stage
12:00 Academy of Arts, Architecture and Design, Studiolo Robotico R.U.R., Reflex stage
13:00 The Prague Exhibition Grounds: Their Future, (Tomáš Hübl), Hospodářské noviny Stage
14:00 Moholy-Nagy University of Art and Design in Budapest, Shaping the Future, Reflex stage
15:00 Brokis, Light in the Future (Lucie Koldová), Hospodářské noviny Stage
16:00 Pieke Bergmans, ecture by an international guest , Reflex stage
16:30 Hospodářské noviny: How to Revive Legends, (Editor-in-Chief, Proč ne?! Aneta Šaferová and guests), Hospodářské noviny Stage
17:30 Moon Gallery, lecture by Prof. Bernard Foing, Reflex stage
18:00 Hansgrohe, The Authenticity of Design AXOR MyEdition (Andreas Diefenbach), Hospodářské noviny Stage
18:30 burki&com, The Biggest Wish, dance performance, Garden Stage
19:00 Reflex, The Future of Work – Will We Be Replaced by Robots? (Veronika Bednářová, guest: pedagogue Michal Pěchouček), Reflex stage
19:30 Konsepti+Moroso, Storytelling in Contemporary Design (Johannes Torpe), Hospodářské noviny Stage
20:00 Mutants Seeking Their Point of Departure, concert, Garden Stage


Pátek 18. 10.

10:00 Tonlab 0.2.:, Workshop, Designblok Event Lounge
11:00 Bomma, About the Origination of New BOMMA Collections (Václav Mlynář), Hospodářské noviny Stage
12:00 Kranen/Gille, lecture by an international guest , Reflex stage
13:00 CzechTrade I DESIGN FOR EXPORT, How to Shine Abroad – A Company’s Branding Abroad (director of the CzechTrade London office Clartés Bohemia), Hospodářské noviny Stage
14:00 Jakub Berdych Karpelis, lecture by the designer , Reflex stage
14:15 Rückl, The New Rückl Collection and Its Woody-Allenish Robot (Rony Plesl), Hospodářské noviny Stage
15:00 Křehký, The Development of the Brand and Its New Products (Jana Zielinski, Jiří Macek, Ineke Hans, Michal Bačák), Hospodářské noviny Stage
16:00 Ramona Salo, Alexander Schul, moderated discussion of the Diploma Selection 2018 winners, moderuje: Agnieszka Jacobson, Reflex stage
16:30 Hospodářské noviny: What Is the Relation between Art and Business?, (Tomáš Sedláček and guests), Hospodářské noviny Stage
17:30 Savvas Laz, lecture by an international guest , Reflex stage
18:00 Lasvit, How to Become a Global Player (Maxim Velčovský, Aleš Stýblo), Hospodářské noviny Stage
18:30 Konference Vitra: Desk Is Dead, Jay Osgerby, Nora Fehlbaum, Jiří Zavadil, Adam Štěch, Garden Stage
19:00 Reflex, The Future of Cities – Why Are We Unable to Build for People? (Marek Stoniš, guest: Vít Máslo), Reflex stage
19:30 R/FRM: The Fusion of Nature and New Technologies, (Jan Tůma, Jindřich Ráftl), Hospodářské noviny Stage


Sobota 19. 10.

10:00 Tonlab 0.2.:, Workshop, Designblok Event Lounge
10:30 Václav Jirásek, Presentation of the 18 volumes of the book Cars, lecture by the photographer, Reflex stage
11:00 CzechTrade I DESIGN FOR EXPORT, GOOO to the Future – Jaroslav Juřica’s Design of Bicycles and Scooters; Studio Herrmann&Coufal on the Advantages of the Designer Directory, Hospodářské noviny Stage
12:00 Edina Andrási, lecture by an international guest , Reflex stage
12:00 Moon Gallery, How to Bring an Iceberg to the Moon? , Designblok Event Lounge
12:30 designcité+, Architecture of the (Nearest) Future (Richard Vodička), Hospodářské noviny Stage
13:30 Fashion show of the 2019 Diploma Selection finalists, Dylan Westerweel, Britt Liberg, Joline Kwakkenbos, Liu Hong Quan, Garden Stage
14:00 Simona Janišová, lecture by an international guest , Reflex stage
14:00 Tonlab 0.2.:, Workshop, Designblok Event Lounge
14:30 hideandseek, Architecture of the Future (Hynek Medřický, Eduard Česnek, Martin Kožnar), Hospodářské noviny Stage
15:00 Fashion show of the 2019 Diploma Selection finalists, Barbora Procházková, Michaela Čapková, Alex Werth & Hannes Muehleiss , Garden Stage
16:00 Lisa Wolf, Mario Karner, lecture by international guests , Reflex stage
16:30 Fashion show of the 2019 Diploma Selection finalists, Pietro Fadda, Nikki Noij & Dafne Noij, Leila El Alaoui, Armia Yousefi, Garden Stage
16:30 ARCHITECT+, Architecture and Experiment (Jan Šépka, Tomáš Rousek, Tomáš Žáček, Michal Kutálek), Hospodářské noviny Stage
17:30 Studio Olgoj Chorchoj, Le Mans Redux, Reflex stage
18:00 Fashion show of the 2019 Diploma Selection finalists, Nina Dekker, Daria Wierzbicka, Otilia Vieru, Weronika Pietrzak, Garden Stage
18:00 Hospodářské noviny: Industrial Design of Tomorrow, (Nikita Poljakov and guests), Hospodářské noviny Stage
19:00 Reflex, The Future of Education – Do Schools Adequately Respond to the Changing Society? (Katka Kadlecová, guest: Jan Jícha), Reflex stage
19:30 2019 Diploma Selection Awards Ceremony, Garden Stage
20:00 Fashion show of Ramona Salo Myrseth, winner of the 2018 Diploma Selection, Garden Stage
20:30 Desingnblok Awards 2019 Ceremony, Garden Stage


Neděle 20. 10.

11:00 Future Conference, Rossana Orlandi, Pavla Gomba, Tulga Beyerle, Andrea Běhounková, Pavel Zahradníček, Garden Stage
12:00 Elixir, Physical Musical Instruments in Action (Marie Nocarová, Jaromír Schäffer), Designblok Event Lounge
14:00 Tereza Rosalie Kladošová, lecture by the designer , Reflex stage
15:00 CzechTrade I DESIGN FOR EXPORT, Design as a Way of Influencing People’s Behavior and Their Respect for the Environment. Concept of the Plastia Company, Hospodářské noviny Stage
16:00 ZORYA, lecture by the duo of designers , Reflex stage
16:30 Hospodářské noviny: The Czech Lands of the Future and the New Horizons, (Editor-in-Chief HN, Martin Jašminský, and guests), Hospodářské noviny Stage
17:00 Fashion show Erste Premier Talent Display, Karolína Čechová, Natálie Nepovímová, Agáta Seeháková, Garden Stage
17:30 Vrtiška/Žák, lecture by the duo of designers , Reflex stage
18:00 Association for Social Responsibility, The Color of the Year? Sustainable! (Lucie Mádlová and guests), Hospodářské noviny Stage
18:30 Fashion show Tomasz Armada, Garden Stage
19:00 Reflex, The Future of Culture – How to Assert Oneself in the Changing World? (Marek Gregor, guest: Jiří David, Petr Knobloch), Reflex stage
19:30 FRESHLABELS, Sustainable Future in Fashion (Matěj Fedorišin and a guest), Hospodářské noviny Stage
20:00 Fashion show DZHUS, Garden Stage


Pondělí 21. 10.

11:00 CzechTrade I DESIGN FOR EXPORT, Sustainable Design, Innovative Materials and Their Use in Practice. Workshop and Display of Samples from the MatériO Prague Library, Hospodářské noviny Stage
12:00 BYLINA, philosophy of the brand, Reflex stage
13:00 Agemon OS, Water and How High-Tech Technologies Can Help Saving It (Tomáš Rolínek), Hospodářské noviny Stage
14:00 Klemens Schillinger, lecture by an international guest, Reflex stage
15:00 Hospodářské noviny: The Future of Political Culture in the Czech Lands, (Petr Honzejk and guests), Hospodářské noviny Stage
15:30 Elixir, Elixir: Remarkable Physical Chat (Vít Boček), Designblok Event Lounge
16:00 DECHEM, lecture by the duo of designers, Reflex stage
16:30 ARCHITECT+, Materials for the Future (Jana Margoldová, Martin Wolf, Lada Vyvialová), Hospodářské noviny Stage
17:30 Studio of Applied Photography, Academy of Arts, Architecture and Design, Discussion on contemporary applied photography (Václav Jirásek, Štěpánka Stein and guests) , Reflex stage
19:00 Closing ceremony, announcement of the Designblok main award, special guest: NADOTEK by Liběna Rochová and Musa, dance-fashion performance, Garden Stage

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím