menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok Diploma Selection 2017

Designblok- Prague Design and Fashion Week in association with EUNIC Cluster CR, annually announce an international competition for the best European diploma (graduation) work in the fields of product and fashion design.

The fourth year is open to all graduate students from European academies, art schools and universities who will graduate in the field of product and fashion design in 2017.

In 2017 there are 16 participating countries: Austria, Germany, Netherlands, Bulgaria, Delegation of Flanders, Wallonie-Bruxelles, Hungary, Italy, Lithuania, Norwegian, Finland, Poland, Portugal, Spain, Slovakia and Czech Republic.

Product designers are assigned an exhibition space at the Designblok Openstudio (the central Designblok exhibition space which hosts about 40,000 visitors) in the Diploma Selection joint exhibition. Fashion designers are given the opportunity to present their collections at a Diploma Selection fashion show event.

The international jury selects winners in both fields. Winners get the opportunity to present their latest work/collection at next year’s Designblok and are also awarded a financial prize of EUR 1,000.

The Designblok Diploma Selection Jury for 2017:

Juliet Kinchin, Design Curator MoMA, New York
Lina Kanafani, Curator, Gallerist, MINT shop, London
Rossana Orlandi, Gallerist, Milan
Tulga Beyerle, Director of Kunstgewerbemuseum Dresden – Pilnitz
Agnieszka Jacobson, School of Form, Poznań
Natasha Binar, Fashion Theorist, Academy Fashion & Design (DE)
Esther Sternkopf, Creative Director of ELLE PL
Jane Withers, Design Theorist, Curator, London
Piero Gandini, Founder of Flos (IT)
Francois Leblanc, Gallerist, Gallery S. Bensimon, Paris
Gilles Massé, Wallpaper Store, Milan
Cok de Rooy, Curator, Gallerist, Frozen Fountain, Amsterdam
Adam Štěch, Curator and Design Theorist, Okolo, Prague
Andrea Běhounková, Editor-in-Chief of ELLE CZ (CZ)
Danica Kovářová, Editor-in-Chief of Dolce Vita (CZ)
Veronika Ruppert, Journalist, Editor of Modeschau, Radio Wave (CZ)

The jury that shortlisted the finalists: Danica Kovářová, Veronika Ruppert, Adam Štěch, Jana Zielinski, Jiří Macek

Diploma Selection 2017 finalists:

Product design
 
Savvas Laz / ECAL, Lausanne
Florencia Sepulveda / Royal College of Art, London
Adrienn Tillinger / Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest
Anja Lapatsch & Annika Unger /Berlin University of Arts
Anna Banout / Academy of Fine Arts in Warsaw
Carlijn Veurink / ArtEZ Institute of the Arts in Arnhem
Pavel Liška / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Helena Todd / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Barbora Štefánková / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Lucie Vostalová / Západočeská univerzita v Plzní
Lucie Miklóšová / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Helena Patelisová / Jan Evangelista Purkyně University Ústí nad Labem
Michal Pražský / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Monika Matějková / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Lucie Fleková / The University of West Bohemia in Pilsen
 
Fashion design
Sarah Bruylant / AMFI Amsterdam Fashion Institute
Teun Seuren / Utrecht School of the Arts
Roos Boshart / Academy of Art, The Hague
Rachael Cheong / Royal Academy of Art, The Hague
Simone Schampers / Amsterdam Fashion Institute
Elisabetta Silvestri  / Estonian Academy of Arts - EKA, Tallinn
Evgeniya Dolgopolova / Estonian Academy of Arts - EKA, Tallinn
Nina Zimmermann / AMD (Academy Of Fashion And Design) Munich
Flora Taubner / University for Art & Design Burg Giebichenstein
Eva Šrubařová / Academy of Fine Arts and Design in Bratislava
Liyu Zhu / IED (Instituto Europeo di Design) Madrid
Uta Sienkiewicz / Academy of Fine Arts in Warsaw
Gesine Försterling / Berlin University of Arts
Pavlína Miklasová / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
Lenka Vacková / Academy of Arts, Architecture and Design Prague
 
Finalists fashion shows schedule, Saturday 28. 10. 2017
13.30 Fashion show: Nina Zimmermann (DE), Eva Šrubařová (SK), Roos Boshart (NL), Uta Sienkiewicz (PL)
15.00 Fashion show: Teun Seuren (NL), Liyu Zhu (ES), Elisabetta Silvestri (IT), Evgeniya Dolgopolova (EE)
16.30 Fashion show: Lenka Vacková (CZ), Flora Sophie Taubner (DE), Gesine Försterling (DE), Simone Schampers (NL)
18.00 Fashion show: Rachael Cheong (NL), Pavlína Miklasová (CZ), Sarah Bruylant (NL) + special guest Jorieke Tenbergen (NL), winner DDS 2016
 
19.30 Announcement of the Diploma Selection 2017 winners

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím