Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show vesmírného nekonečna. Vystavené objekty odráží svérázný autorský přístup a experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i rozdílné technologie a nejnovější výrobní postupy českých továren a manufaktur. Koncept mimořádné výstavy vzešel z diskuzí mezi týmy Designbloku a Nadace PPF o tom, jak podpořit a upozornit na český design ve světě.
Designblok se již pětadvacet let věnuje rozvoji české designové scény, spolupracuje s renomovanými designéry, podporuje mladé autory, propojuje tvůrce a průmysl, šíří osvětu mezi širokou veřejností a reprezentuje český design v zahraničí. To vše se promítá do jedinečné exteriérové výstavy, kosmické kapsle, která ve formě pojízdné galerie skrývá deset originálních skleněných děl od deseti špičkových českých designérů. Pro výstavu byl na míru upraven návěs nákladního automobilu, který se po zaparkování v požadované lokaci rozloží na výstavní plochu o velikosti 65 m2. Interiér pokrývá 170 zrcadel, exteriér je zahalen do stříbrného reflexního pláště.
Výstava se poprvé veřejnosti představila v říjnu 2023 u příležitosti 25. Designbloku v Královské zahradě Pražského hradu, kde během dvou týdnů přilákala desetitisíce návštěvníků. Na největší světové přehlídce designu Milano Design Week si v dubnu 2024 Designblok Cosmos odbyl první zahraniční premiéru. V rámci sedmidenní prestižní přehlídky Superdesign Show oslnil na osmdesát ticíc milovníků designu z celého světa. Liberec je třetí zastávkou putovní výstavy, v rámci níž se vystavená díla vrací zpět do regionu, kde jim sklářští mistři dali život.
Skleněný objekt, foukané a broušené sklo / Raketa obložená mincemi a deset koulí.
Vyrobeno: G1 Glass Art Studio
„Svým dílem komentuji rozpínavost lidstva, vyjadřuji se k působení věrozvěstů typu Elon Musk, kteří okupují vesmír. Já rozumím vědeckému výzkumu, touze lidstva jít dál, ale tady jde evidentně o nerostné suroviny. Tady na Zemi už není co vzít, planeta je vyžraná zevnitř, všechno někomu patří.“
Svítící skulptura, foukané uranové sklo
Vyrobeno: Ajeto
„Lehce brutalistní. Je dělaná z uranového skla, a to jí dodává specifický charakter. Tvary jsme foukali do kovové formy, tím pádem mají specifický povrch, organickou strukturu a v kombinaci s transparentním sklem to vytváří velmi zajímavé optické efekty.“
Lampa, foukané sklo
Vyrobeno: Brokis
„Asi podvědomě jsem opět vymyslela lampu. Nebyl to zprvu záměr.
Je vyrobena z průsvitného opalínu a navrhla jsem ji tak, aby byla jemná a krásná jak ve dne, tak i ve tmě, kdy se rozzáří zcela novým způsobem. Od počátku mě bavila představa, že udělám jen archetypální plášť, který siluetou připomíná tradiční stolní svítidla, a bude velmi dobře reagovat na UV zdroj světla v instalaci. Abstraktní tvar jsem vložila do skloviny pláště, aby zářil sám o sobě jako jakýsi duch bývalých lamp, abstrakce lampy. Pak mi ale přišlo škoda, aby mimo scénografii lampa nesvítila, a tak jsem posléze přidala do její konstrukce i světelný zdroj.“
Skleněný objekt / Průhledná družice, ready made obrovských skleněných talířů, které používají brusiči na vybrušování dekorů.
Vyrobeno: Bomma
„Tento skleněný objekt vzdává hold mé celoživotní obsesi sci-fi. Vždy mě naprosto fascinovaly imaginární světy, kde neplatí naše fyzikální zákony a kde design, technologie a věda nemají limity. Vytvořil jsem vesmírný objekt, který ve tmě pod UV světlem ožívá.“
Podlahové svítidlo, tavené uranové sklo
Vyrobeno: Spoo design
„Inspirace pochází přímo z odkazu Libeňského a Brychtové, z pochopení toho, jak důležitá je sytost světla a barvy. Sklo, se kterým pracuji, bude svou tloušťkou a tenkostí a tímto napětím vytvářet určitou kresebnost, která byla typická pro jejich pochopení materiálu.“
Váza ze svařovaného borosilikátového skla
Vyrobeno: Mikaglass
„Váza navazuje na jednu řadu mé autorské tvorby, a vlastně velmi přesně dokládá moji fascinaci výrobou nebo již existujícími prvky. Je vyrobena za použití skleněné metráže trubek, které jsou určeny pro chemický průmysl nebo potravinářskou výrobu. Když jsem poprvé v Kavalieru viděl ty hory metráží, trubky po dvou, třech metrech, tak jsem si říkal: „A není jich škoda jen pro ten chemický průmysl, pro pivovary? Z toho musí jít přece něco udělat, i něco jiného, zvlášť když se to zpracovává tak jednoduše. Stačí plynový hořák, šikovné ruce a zkoušet, co to dá, co to může…“ A zase je tu ten demokratický prvek, který mě vždy přitahuje. Použít jako materiál věc, která je jednoduše vyráběná ve velkém množství, a použít jej jinak.“
Váza, foukané a broušené uranové sklo
Váza o překonávání možností při výrobě křišťálových
objektů.
Vyrobeno: Moser
„Váza Abyss, neboli hlubina, je inspirována vzduchovou bublinou, která stoupá z mořských hlubin směrem k hladině. Milovníci volného potápění tvrdí, že v hlubinách nacházejí nejen inspirativní napětí, ale také klid a harmonii. Pnutí mezi ohromným tlakem a meditativní lehkostí ztělesňuje v případě vázy Abyss kontrast mezi organicky tvarovaným jádrem a ostře broušenými vnějšími brutalistními hranami. Jádro vázy je tvarováno dechem skláře, což dělá z každého kusu unikát.“
Postava ukřižovaného Krista, která je celá zahalená a není jí vidět do tváře.
Vyrobeno: Vitrum Vivum
„Vlastně to tak může být jakýkoliv člověk. Socha je součástí širšího celku, ve kterém se hodně zaobírám myšlenkami na jakéhosi stvořitele nad námi, jemuž se zodpovídáme za naše činy. Jemná nastínění jeho existence.“
Kompaktní objekt, kde materiál i tvar reaguje jeden na druhý a je prakticky principiálně neodděliteln / Experimentální lampa, foukané sklo, kov
Autorská spolupráce: Huňát Glass
„Chtěl jsem vytvořit takovou organickou podivnost. Kde se bude míchat moje exprese, stopy ruční práce a materiál s technologií.“
Výstavu Designblok Cosmos doprovází obsáhlý katalog s rozhovory
s jednotlivými autory a originálními snímky od předního českého fotografa Václava Jiráska.
Designblok, Královská zahrada Pražského hradu
4.–8. 10. 2023
Milano Design Week, Superdesign Show
16.–20. 4. 2024
Oblastní galerie Liberec
14.–23. 6. 2024
Brussels Design September
12.–20. 9. 2024
Designblok 2024, Muzeum Prahy
2.–6. 10. 2024
Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu
Superdesign Show, Superstudio Più (E3)
Via Tortona, 27, Milán
16.–20. dubna 2024, 11–21 hod.
21. dubna 2024, 11–18 hod.
Vstup na výstavu je zdarma.
Kurátoři: Jana Zielinski, Jiří Macek
Architektura a design výstavy: Jan Plecháč
Zastoupení autoři: Jakub Berdych Karpelis, DECHEM studio, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Maxim Velčovský
Vyrobeno českými skláři ve sklárnách: Ajeto, Bomma, Brokis, G1 Glass Art Studio, Hunat Glass, Martin Janecký, Mikaglass, Moser, Vitrum Vivum
Sound & light design: Lunchmeat studio
Hudební skladatel: Aid Kid
Fotografie: Václav Jirásek
Grafický design: Martina Černá / Imagery
Vedoucí produkce: Šimon Borecký
Propagace: Patrik Florián
Partnerství: Adéla Hlavatá
Projektová manažerka: Tereza Knolová
Realizace výstavy: Scénografie
Producent: Designblok, Prague International Design Festival
Informace pro média, tiskové zprávy a fotografie najdete na odkaze níže.
V případě zájmu o další informace, rozhovor s kurátory a vystavujícími designéry nás neváhejte kontaktovat.
Head of Marketing & Communication / Designblok, Prague International Design Festival
Patrik Florián | patrik.florian@profilmedia.cz, +420 725 280 613