Festival uzavírá slavnostní vyhlášení Cen Designbloku (dříve Cen šéfredaktorů). Ocenění těch nejlepších produktů, konceptů a prezentací rozhoduje porota složená z nezávislých zahraničních novinářů, designérů, kurátorů a dalších profesionálů z oblasti designu a architektury. Cílem cen je vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny v kategoriích nejlepší instalace výrobce, designéra, školní prezentace, nábytek, svítidla, bytové doplňky a Grand Prix (Cena za mimořádný počin).
V čele mezinárodní poroty Cen Designbloku 2023 zasedne v roli prezidentky neortodoxní nizozemská designérka Ineke Hans, která je zodpovědná za složení poroty a průběh hlasování.
Součástí Cen Designbloku je od roku 2021 také Cena za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou, vítěz tohoto ocenění získává 50 tisíc Kč a účast na Designbloku 2024 zdarma. Vítěze Cen Designbloku vyhlásí organizátoři v neděli 8. října 2023 v rámci galavečera.
Cenou AGC Glass Europe za udržitelný design, novou kategorií Cen Designbloku, festival oceňuje a motivuje designéry k udržitelné tvorbě a k projektům reflektujícím aktuální ekologická témata. Speciálně pro tuto kategorii vzniká každý rok samostatná porota ve složení novinářů a dalších profesionálů z oblasti udržitelného designu. Vítěz ocenění získává 50 tisíc Kč a účast na Designbloku 2024.
První ročník Ceny Veolia za udržitelný design proběhl v roce 2021, kdy ocenění získal český projekt Balance is Motion. Výhra projekt přivedla k možnosti zúčastnit se mezinárodní soutěže RoGUILTLESSPLASTIC, kterou pořádá v rámci festivalu Milano Design Week přední italská galeristka Rossana Orlandi. V roce 2022 obdrželo Cenu za udržitelný design studio NOVA VITA.
Předsedkyně poroty Ceny Designbloku 2023, designérka a profesorka (Nizozemsko)
Ineke Hans je nizozemská kritická designérka, která se zaměřuje na nábytek, produktový design, výstavy a prostor s obsahem. Zkoumá nové strategie designu, jejími klienty jsou mimo jiné přední mezinárodní výrobci, s nimiž spolupracuje na typologii produktů, které by měly zapadat do našeho budoucího společenského kontextu. Ineke Hans má studio v Arnhemu a malý pracovní prostor v Berlíně, kde působí jako profesorka oboru Design a sociální kontext na Univerzitě umění.
Architekt, editor, kurátor, zakladatel společností Alcova a Space Caviar, kreativní ředitel Academie designu v Eindhovenu (Velká Británie)
Joseph Grima je zakladatelem janovského studia Space Caviar, které v rámci svého výzkumu propojuje architekturu, technologie, design a politiku. V roce 2003 absolvoval londýnskou Architectural Association, své mezinárodní zkušenosti si následně rozšiřoval jako kurátor, vydavatel a spisovatel, zejména pak jako šéfredaktor italského časopisu Domus.
Kreativní ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie (Německo)
Birgittě Homburger se díky svému zaměření na kulturní kontext a strategické uvažovaní podařilo vytvořit si působivé profesní portfolio napříč mezinárodní scénou včetně spolupráce se značkami Mattiazzi, Wästberg, Volkswagen nebo Laufen Bathroom. Hostování na Vysoké škole umění v Kasselu a dalších vzdělávacích institucích jako Univerzita umění v Berlíně nebo Akademie výtvarných umění ve Stuttgartu ji vyneslo uznání v oblasti rozvoje kreativní strategie a produktového designu. V roce 2023 se díky své oddanosti profesi stala kreativní ředitelkou a partnerkou inovativní sklářské značky Analog se sídlem v Berlíně.
Novinář, spoluředitel společnosti Dezeen (Velká Británie)
V letech 2012 až 2018 vedl Benedict Hobson ve společnosti Dezeen její interní kreativní tým Dezeen Studio, které vytváří originální videoobsah pro online časopis a realizuje širokou škálu projektů od tištěných publikací přes výstavy a přednášky až po akce pro prestižní klienty po celém světě. V následujících čtyřech letech zastával pozici vedoucího obsahu (CCO), dohlížel na redakční výstupy, videa a sociální média Dezeenu, zároveň stál v čele strategie digitálního rozvoje společnosti. Hobson je zkušeným řečníkem a konzultantem v oblasti digitálních médií. Vystupoval na akcích v Londýně, Pekingu a Sao Paulu. Pořádal přednášky, moderoval panelové diskuse, vedl workshopy a účastnil hodnoticích panelů po celém světě. V roce 2022 byl Hobson společně s Wai Shin Liem jmenován spoluředitelem společnosti Dezeen.
Multidisciplinární designérka (Nizozemsko)
Simone Post je nizozemská multidisciplinární tvůrkyně s kořeny v oblasti textilního designu, která v současné době působí v Rotterdamu. V roce 2015 absolvovala s vyznamenáním na Akademii designu v Eindhovenu a od té doby získala řadu národních i mezinárodních ocenění. Její tvorba je uznávána a vystavována po celém světě, jednotlivá díla jsou součástí renomovaných sbírek, jako je Vitra Design Museum ve Weilu nad Rýnem, Centraal Museum v Utrechtu, MAD v Paříži, nizozemské ministerstvo školství, kultury a vědy (OCW) nebo Cooper Hewitt v New Yorku. Mezi její klienty patří Hermès, Vlisco, Kvadrat a Adidas.
Oslavte s námi 25. výročí! Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nenechte si ujít novinky ze světa Designbloku. Každý 25. přihlášený kontakt od nás získá dárek v podobě merchandisingu z jubilejního Designbloku.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů a zasláním marketingové komunikace.