V rámci festivalu jsou každoročně udělovány Ceny Designbloku (dříve Ceny šéfredaktorů). O ocenění nejlepších konceptů, inovací, novinek a prezentací rozhoduje porota složená z nezávislých zahraničních novinářů, designérů, kurátorů a dalších profesionálů z oblasti designu a architektury. Cílem Cen Designbloku je nejen vyzdvihnout výjimečné produkty a prezentace z několika stovek vystavujících, ale především upozornit na inovativní, udržitelné a společensky odpovědné přístupy, které mají potenciál ovlivnit širokou veřejnost i odbornou scénu.
Od roku 2023 o vítězích rozhoduje pětičlenná mezinárodní porota v čele s Prezidentem Cen Designbloku. Tuto roli dosud zastávali francouzská novinářka a kritička designu Anne-France Berthelon (2022), nizozemská designérka a profesorka Ineke Hans (2023) a spoluředitel platformy Dezeen a mediální konzultant Ben Hobson (2024). Prezidentkou Cen Designbloku 2025 je Yoko Choy, šéfredaktorka čínské edice magazínu Wallpaper a zakladatelka platformy Cultural Associates.
Za složení a průběh Cen Designbloku 2025 zodpovídá v roli prezidentky poroty Yoko Choy, šéfredaktorka čínské edice magazínu Wallpaper a zakladatelka platformy Cultural Associates.
Mezinárodní porotu dále tvoří Cyril Zammit (design konzultant a zakladatel Design Days Dubai), Sabine Marcelis (nizozemská designérka), Bernard Dubois (belgický architekt) a Mirkku Kullberg (výkonná ředitelka společnosti Kasthall AB). Porota se festivalu osobně zúčastní a navštíví všechny výstavní expozice v úterý 7. a ve středu 8. října 2025. S členy poroty se můžete setkat také v rámci konference Designblok Talks v úterý 7. října.
Ceny Designbloku 2025 budou uděleny v následujících kategoriích: Nejlepší novinka designéra, Nejlepší novinka výrobce, Nejlepší školní prezentace, Nejlepší prezentace designéra, Nejlepší prezentace výrobce, Cena za impakt a Grand Prix (Cena za mimořádný počin).
Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru, který bude moderovat Daniela Brzobohatá, ve čtvrtek 9. října 2025 v multifunkčním kulturním prostoru Nová Spirála na pražském Výstavišti.
Od roku 2024 uděluje festival Designblok ocenění jedné výjimečné osobnosti, která se výrazně zapsala do historie světového designu – ať už svým tvůrčím přínosem, pedagogickou činností, nebo teoretickým pohledem na obor. Ocenění má podobu skleněného polena, které navrhl designér Jan Plecháč. Vybroušeno je ručně mistry ve sklárně Moser.
Jako první toto prestižní ocenění převzal v roce 2024 z rukou ředitelky festivalu Jany Zielinski britský designér, architekt a umělec Ron Arad – ikona současného britského designu, postmodernista a emeritní profesor Royal College of Art. Jeho studio spolupracuje s předními značkami jako Moroso, Vitra, Kartell, Magis či Alessi.
V roce 2025 bude cena udělena hlavní hostce 27. ročníku Designbloku, ikoně světového designu Patricii Urquiole. Španělská designérka a architektka žijící v Miláně navrhuje pro značky jako Cassina, Moroso, B&B Italia, Kartell, Flos nebo Louis Vuitton. Její tvorba je hravá, empatická, materiálově vytříbená a neustále inovativní. Do Prahy přijíždí na pozvání Designbloku a společnosti Konsepti.
Prezidentka poroty — Redaktorka Wallpaper* China, kreativní konzultantka (Nizozemsko, Hongkong)
Yoko Choy je publicistka a kreativní konzultantka, jejíž práce se soustředí na sílu mezikulturního dialogu. Jako šéfredaktorka čínské edice magazínu Wallpaper* působí mezi Hongkongem a Amsterdamem a propojuje perspektivy Východu a Západu. Ve svém přístupu klade důraz na budování smysluplných vztahů napříč kulturami, přičemž design a umění chápe jako univerzální jazyky, které spojují lidi a podněcují kreativní i ekonomické inovace. Tento globální pohled se odráží v její spolupráci s předními značkami a institucemi, jako jsou Assouline, Art Basel, Beijing Design Week, Hermès, Louis Vuitton či Whyte & Mackay. V současnosti se věnuje vývoji konceptu cirkulárního životního stylu, kurátorství mezikulturní platformy, poradenství sběratelům a firmám a organizaci hospitality summitu v Singapuru.
Design konzultant a strategický poradce (Francie, Spojené arabské emiráty)
Zammit zahájil svou kariéru v roce 1991 na Francouzském institutu v Praze. Následně působil v oblasti kulturního sponzoringu v Londýně, Švýcarsku a Abú Dhabí. V letech 2005–2009 spolupracoval s veletrhem Design Miami. V roce 2012 založil událost Design Days Dubai, které vedl až do roku 2017. Výrazně se podílel také na založení festivalu Dubai Design Week, kde působil jako ředitel v letech 2015–2016. Od roku 2017 do roku 2022 zastával pozici v oblasti kulturní diplomacie v Dubai Culture & Arts Authority a na Ministerstvu zahraničních věcí SAE. Od roku 2022 působí jako strategický konzultant pro Uzbekistan Art & Culture Foundation, konzultant Royal Commission for AlUla a hostující lektor na Ithra Academy. V roce 2024 kurátoroval výstavu pro Doha Design Biennale a vedl mezinárodní projekt v rámci Milan Design Week. Pravidelně také přispívá do magazínu Esquire Middle East.
Designérka (Nizozemsko)
Sabine Marcelis je nizozemská designérka působící v Rotterdamu, která ve své tvorbě zkoumá vztah mezi světlem, barvou a materiálem v oblasti produktového designu, prostorových instalací i architektury. Je absolventkou Design Academy Eindhoven a spolupracuje se značkami jako Fendi, Dior, IKEA, Hyundai a Kvadrat. Její díla jsou součástí sbírek muzeí jako Stedelijk Museum Amsterdam, Vitra Design Museum či Centre Pompidou. V roce 2020 získala ocenění Designérka roku v rámci Elle Deco International Design Awards a v roce 2023 se podílela na nizozemském pavilonu na Benátském bienále architektury.
Architekt (Belgie)
Dubois je známý svým precizním, analytickým přístupem a výraznou estetikou, která čerpá z klasické, modernistické i postmoderní architektury. Ve své tvorbě propojuje různé žánry a vytváří kulturně a kontextuálně úspěšné prostory. Absolvent bruselské školy La Cambre zastupoval Belgii na Benátském bienále v roce 2014 s výzkumným projektem o belgických interiérech, který se stal základem nového architektonického stylu. Navrhl showroomy a butiky pro značky jako Courrèges, Icicle a Nicolas Andreas Taralis, rezidenční interiéry pro sběratele umění a spolupracoval s galeriemi Maniera a Balice Hertling. Jeho práce zahrnuje také restaurace, nábytkové kolekce i spolupráce se značkami jako Lanvin, Aesop a PNY. Od roku 2016 je spoludirektorem letní školy AA Visiting School Brussels, kde se věnuje současným architektonickým otázkám a novým přístupům.
ředitelka Kasthall AB, předsedkyně nadace Paimio Sanatorium (Finsko/Švédsko)
Mirkku Kullberg je zkušená manažerka v oblasti designu a interdisciplinární myslitelka s hlubokým porozuměním strategii značek a kulturní kontext. V současnosti působí jako výkonná ředitelka švédské společnosti Kasthall AB a předsedkyně nadace Paimio Sanatorium, zároveň je zakladatelkou platformy Glasshouse Helsinki propojující byznys, udržitelnost a kreativitu. Dříve zastávala vedoucí pozice ve firmách jako Artek (CEO), Vitra (vedoucí divize Home), Poltrona Frau (VP pro Ameriku) a působila jako kreativní ředitelka hotelu St. George. Její práce je ceněna pro schopnost spojit vizionářské přemýšlení s jasnou strategickou realizací a vytvářet značky s kulturním přesahem.