Pražský mezinárodní festival designu Designblok pořádaný v tvůrčím srdci Evropy je největší výstavou designu a módy ve střední a východní Evropě.
Šestidenní festival startuje dnem věnovaným odborníkům (Den profesionálů) a pokračuje pětidenní přehlídkou pro veřejnost, která představuje novinky od více než dvou stovek pečlivě vybraných tvůrců, studií a významných značek. V kurátorovaných výstavách festival reaguje na aktuální společenská témata, upozorňuje na tvorbu mladých i etablovaných designérů a poskytuje kreativní, profesní a obchodní platformu, v jejímž rámci se setkávají designéři a firmy s odbornou veřejností, dodavateli i cílovými zákazníky. Výstavy doplňuje bohatý doprovodný program v podobě přednášek a diskuzí, oborových setkání, módních přehlídek a dalších speciálních událostí poskytujících prostor pro networking a vzájemnou inspiraci.
Designblok každoročně navštíví přes 41 000 lidí z řad designérů, kurátorů, nákupčích, architektů, interiérových designérů, novinářů a milovníků designu.
I letos zavede Designblok návštěvníky na mimořádná místa po Praze. Festival se vrací na Pražský hrad, který se těšil v rámci loňského ročníku mimořádné odezvě, a již tradičně nabídne výstavní prostory také Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které se promění ve výstavní dům MLÁDÍ. Návštěvníci se také poprvé v rámci Designbloku podívají do hlavní historické budovy Muzea města Prahy, která nedávno prošla citlivou rekonstrukcí.
Festival nabídne novinky českého i zahraničního designu od stovek vystavujících, velkou retrospektivní solo výstavu Bódy Horáka, a také kurátorovanou výstavu High Craft v Jízdárně Pražského hradu, která poskytne nový pohled na tradiční řemesla a inovace, a návštěvníkům přiblíží vysoké estetické standardy i odpovědný přístup k výrobě. Dále nabídne přehlídku mladých talentů v rámci výstavy Designblok Diploma Selection, která přiblíží práci studentů středoevropských škol a univerzit, a soutěž a výstavu Designblok Talent Cards, která dává prostor vyniknout výjimečným studentům designu.
Nebude chybět bohatý doprovodný program v podobě vzdělávacích přednášek, diskuzí, módních přehlídek, soutěží a oborových setkání.
Expozice na Designbloku jsou rozděleny na Superstudio a Openstudio.
Superstudio je prostor pro expozice firem, výrobců a obchodů. Představují se zde novinky českých a světových výrobců, kteří prezentují výrobky vzniklé ze spolupráce se špičkovými designéry. Právě spolupráce s designéry je základním kritériem při výběru vystavovatelů. Představují se zde všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky.
Openstudio je prostor pro expozice designérů, designérských studií a škol. Laboratoř současného designu, kde se prezentují produktoví designéři, módní návrháři, designéři šperku, ilustrátoři. Primárně se jedná o výstavy prototypů a malosériové výroby bez účasti komerčního výrobce.
Festival pass je platný na všechny dny do všech 4 výstavních budov – Jízdárna Pražského hradu, Muzeum Prahy, Bastion Florenc a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Zvýhodněný Festival pass (dítě, student, senior 65+, ZTP, ZTP/P) zvolíte následně v nákupním formuláři v políčku Sleva.
Vstupenku (QR kód) vyměníte v době konání festivalu za náramek na našich pokladnách v Muzeu Prahy, Jízdárně Pražského hradu nebo v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
VÝHODY NAVÍC:
Pořiďte si festival pass za zvýhodněnou cenu a navíc získejte KVIFF.TV na měsíc za symbolickou cenu 10 Kč. Promo kód najdete na pdf vstupence po jejím zakoupení. Akce je platná do 1. 10. 2024.
S festival passem můžete do 9. 10. 2024 včetně uplatnit slevu 50 Kč na filmovou projekci Ozvěny Designbloku, Identita: Film o českém grafickém designu.
Festival pass je platný i po skončení festivalu pro vstup na výstavu Bóda Horák: Biosféra v Uměleckoprůmyslovém museu do 28. 10.2024.
Užijte si Designblok na maximum s VIP festivalovým passem, který vám nad rámec běžné vstupenky zaručuje:
Pokud se na Designblok chystáte s celou třídou, využijte zvýhodněné školní vstupné. Stačí nám napsat na e-mail info@designblok.cz a my už vás navedeme. Pro návštěvu doporučujeme středu 2. 10. – jedná se totiž o oficiální školní den Designbloku.
JÍZDÁRNA PRAŽSKÉHO HRADU
Pražský mezinárodní festival designu se i letos vrací do prestižních výstavních prostor největšího hradního komplexu světa. Velkolepý sál Jízdárny Pražského hradu ožije speciální výstavou High Craft. V rámci kurátorského výběru ředitelky festivalu Jany Zielinski a kreativního ředitele Jiřího Macka a ve spolupráci s prestižním magazínem Vogue CS se zde setká přes třicet úspěšných českých designérů a značek, které umně kombinují tradiční řemesla a inovativní, environmentálně přívětivé výrobní postupy s těmi nejvyššími estetickými standardy. Ve zvýšeném patře Jízdárny bude k vidění tematická výstava High Craft Books seznamující s knižní tvorbou předních českých nakladatelství akcentujících kvalitní grafické zpracování knih a publikací.
Ve čtvrtek 3. října předá nezávislá mezinárodní porota v čele s Benem Hobsonem, novinářem a spoluředitelem prestižního britského serveru Dezeen, v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě Ceny Designbloku 2024 – nejdůležitější ocenění v rámci festivalu udílené za výjimečné počiny. V sobotu se zde za přítomnosti veřejnosti i zahraniční odborné poroty odehrají módní přehlídky finalistů evropské absolventské soutěže Designblok Diploma Selection. Návštěvníkům festivalu se za zvýhodněné vstupné otevře již probíhající výstava Kniha je Art v Královském letohrádku Pražského hradu pořádaná Správou Pražského hradu ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a s projektem projektem Identita – příběh českého grafického designu.
S Designblokem se po celkové rekonstrukci poprvé otevře hlavní budova Muzea Prahy na pražské Florenci. Zdejší výstavní prostory zaujme Superstudio – novinky českých a světových producentů, které vzešly ze spolupráce s předními designéry. Právě spolupráce s designéry je vedle kvality a férové výroby základním kritériem při výběru vystavovatelů. K vidění zde budou všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky.
Moderní developerský projekt Bastion Florenc se během Designbloku promění v expozice designérů, designérských studií a škol. Na pozadí současné architektury se zde představí novinky českého a světového autorského designu. Laboratoř současného designu, v níž se mísí produktoví designéři, módní návrháři, designéři šperku, ilustrátoři i grafici. Primárně se jedná o výstavy prototypů a malosériové výroby bez účasti komerčního výrobce. Pod názvem School Today se ve výstavním domě představí také přehlídka středoevropských škol a univerzit.
Novinky českého a světového autorského designu, inspirace a kreativní dialog v kulisách novorenesančního architektonického skvostu. Výstavní prostory Uměleckoprůmyslového musea v Praze zaujme Openstudio – expozice designérů a designérských studií. Laboratoř současného designu, v níž se mísí produktoví designéři, módní návrháři, designéři šperku, ilustrátoři i grafici. Primárně se jedná o výstavy prototypů a malosériové výroby bez účasti komerčního výrobce. Výstavní dům nabídne také premiéru solo výstavy legendy české postmoderny Bódy Horáka i ochutnávku budoucnosti evropského designu a revolučních trendů pohledem digitálně protknuté generace Z v podobě finále prestižní evropské soutěže diplomantů Designblok Diploma Selection a výběru mimořádných studentských prací v rámci Designblok Talent Cards. Chybět nebude ani oblíbená výstava Art House – unikátní přehlídka sběratelského designu, tentokrát formou intervence do stálých sbírek musea v kurátorském výběru Evy Slunečkové.
Designbloku se tradičné účastní destíky galerií, showroomů, pop–up shopů a obchodů, které pro návštěvníky připravují během festivalu svůj vlastní tématicky laděný program a speciální akce. Výstavy ve svém vlastním prostoru nabízejí značky menšího i velkého rozměru, ale také pražské umělecké školy, které vystavují ve svém prostoru práce absolventů a studentů. Účastní se i muzea, která design vystavují a sbírají.
V rámci kurátorského výběru ředitelky festivalu Jany Zielinski a kreativního ředitele Jiřího Macka a ve spolupráci s prestižním magazínem Vogue CS se v Jízdárně Pražského hradu setká přes třicet úspěšných českých designérů a značek, které umně kombinují tradiční řemesla a inovativní, environmentálně přívětivé výrobní postupy s těmi nejvyššími estetickými standardy.
Ve zvýšeném patře Jízdárny bude k vidění tematická výstava High Craft Books seznamující s knižní tvorbou předních českých nakladatelství akcentujících kvalitní grafické zpracování knih a publikací.
Speciální výstava u příležitosti 70. narozenin spoluzakladatele legendárního uskupení Atika a legendy české postmoderny Bohuslava Horáka. Ve výběru kurátorky Danici Kovářové budou vůbec poprvé k vidění pohromadě nejdůležitější objekty Horákovy celoživotní tvorby, jedinečné sběratelské kusy i zbrusu nová díla. Výstava začne na Designbloku a bude v Uměleckoprůmyslovém museu až do konce října 2024.
Druhá pražská zastávka jedinečné putovní výstavy, která šíří dobré jméno českého designu u nás i po světě. Ve spektakulární metalické kapsli na šesti kolech přiváží Designblok Cosmos deset originálních skleněných děl z dílny deseti předních českých designérů na pozadí imerzivní audiovizuální show vesmírného nekonečna. Vystavené objekty odráží svérázný autorský přístup a experimenty s tradiční českou materií, řemeslný um a know-how českých sklářů i rozdílné technologie a nejnovější výrobní postupy českých továren a manufaktur. Vznik výstavy iniciovala a podpořila Nadace PPF.
V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze nebude chybět speciální výstava Art House – expozice na pomezí umění a designu. Eva Slunečková pro svou intervenci využije výstavy stálých sbírek ART, LIFE. Umění pro život, a představí jedinečné sběratelské kusy art designu od českých i zahraničních autorů.
Líheň talentů a revolučních myšlenek. Mladá krev, svěží nápady, novátorské koncepty a posouvání hranic současné tvorby, to vše na jednom místě. Prezentace předních středoevropských škol zaměřených na design nabídne ochutnávku budoucnosti evropského designu pohledem současných studentů a reprezentantů generace Z.
Hlavním zahraničním hostem 26. Designbloku je britský designér, architekt, a umělec Ron Arad, jehož studio pracuje pro přední světové značky jako Moroso, Vitra, Kartell, Magis nebo Alessi. Ikona současného britského designu, svérázný postmodernista i emeritní profesor na prestižní Royal College of Art přijíždí do Prahy na pozvání Designbloku a firmy Konsepti. Arad se zúčastní slavnostního zahájení festivalu v úterý 1. října a veřejnosti se představí v rámci debaty na Designblok Respekt Stage ve středu 2. října. Novinka z jeho tvorby pro italskou značku Moroso, konkrétně křeslo One Page, bude k vidění v rámci speciální výstavy v showroomu Konsepti v Holešovicích.
Co kdyby naše města byla pokryta bohatou vegetací a proměnila se ve skutečné lesy? Projekt The Green Dip od The Why Factory a spoluautora Winyho Maase na Technické univerzitě v Delftu ukazuje, jak města mohou vypadat jako samostatné ekosystémy plné života. Maas osobně přijede na Designblok, aby o tomto vizuálním manifestu pro zelenější města a budovy diskutoval. Cílem je inspirace k větší integraci přírody do urbanizovaných prostor a představení, jak může zemědělství a lesnictví posunout městský rozvoj. Video projekce čestného hosta Designbloku bude k vidění v prvním patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze po celou dobu konání festivalu.
Finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu. 30 budoucích hvězd z několika zemí Evropy ve výstavě a na módní přehlídce. Projekt vzniká ve spolupráci s EUNIC.
Ještě studují, ale už se o nich mluví. Designblok každoročně představuje výběr talentovaných mladých studentů v rámci konceptu Openstudia.