menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Designblok 2015 oživí jedinečný prostor Výstaviště Praha Holešovice

Designblok 2015 oživí jedinečný prostor Výstaviště Praha Holešovice

  Je nám potěšením oznámit všem, že letošní ročník je tímto oficiálně vyhlášen!  

 

 17. ročník Designbloku se bude konat v termínu 21. – 27.10. 2015 v mimořádné lokalitě Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, kde se pod jednou střechou představí jak Superstudio, tak Openstudio.

 

„Designblok se představí po delší době v prostorách, které byly stavěny přesně pro jeho účel. Průmyslový palác Praha Holešovice v době svého vzniku hostil výstavy toho nejlepšího z českého průmyslu. Prostor sám o sobě má silnou architekturu, která ale zároveň přinese vystavovatelům možnost přizpůsobit se jejich potřebám. Zejména díky možnosti různě velkých výstavních ploch. Samozřejmě i letos zůstává pravidlo nutnosti projít kvalitativním výběrovým řízením. Vítanou novinkou bude určitě zlevnění základních ploch jak pro výrobce, tak pro designéry. Toto zlevnění nám umožnil fakt, že dokážeme Superstudio, tedy prostor pro výrobce, tak Openstudio, tedy prostor pro designéry, dát do jedné budovy,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski

 

„Velkorysý prostor Průmyslového paláce s více než 10 000 m2 pojme stovky instalací, takže se letos návštěvníci mohou těšit na opravdu bohatou přehlídku designu z celého světa. Zachováváme ale důraz na střední Evropu,“ dodává kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek.

 

K historii Výstaviště Praha Holešovice kde bude umístěno Superstudio a Openstudio Designbloku:

Stavba Průmyslového paláce, postaveného v roce 1891 vzbuzovala velké emoce už v dobách svého vzniku. Toho roku v samotném srdci areálu holešovického Výstaviště vyrostla pozoruhodná robustní konstrukce, která byla postupně vyplňována sklem. Stavba je zrealizovanou myšlenkou architekta Bedřicha Münzbergera. Ten navrhl celou ocelovou konstrukci, která ve svém nejvyšším bodě přesahuje výšku padesáti metrů. Stavební styl Průmyslového paláce je mnohými odborníky označován za secesi, jiní jej přirovnávají spíše k historismu. Poprvé v českých zemích se zde uplatnila architektura s železnou montovanou konstrukcí. Do postranních průčelí jsou zasazena figurální okna představující průmysl a vědu, vytvořená podle kartonů Mikoláše Alše ze zlatožlutého katedrálního skla. Ke kombinování obrazců se spotřebovalo na milion barevných skleněných tabulek zalévaných do olova. Na kopuli paláce je umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Interiér byl upraven roku 1907 podle projektu architekta Josefa Fanty. „Designblok je jednou z nejvýznamnějších akcí svého oboru, které se v Praze konají. Rádi bychom, aby Designblok byl dlouhodobě jednou z hlavních akcí podporovaných hl. m. Prahou,“ říká Jan Wolf radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch.

 

Designblok ale nebude letos jen v prostorách Výstaviště Praha Holešovice. Již potřetí bude jedním z míst letošního Designbloku také Art House, umístěný v Colloredo-Mansfeldském paláci v centru Prahy. Barokní budova s bohatou historií i výzdobou bude opět v rámci Designbloku hostit projekty na pomezí umění a designu. Představí se v ní zahraniční i české hvězdy designu, které se letošního ročníku zúčastní. 

 Ve čtvrtek a pátek (22. – 23. 10.) proběhne souběžně s Designblokem na Výstavišti  4. ročník mezioborového veletrhu PAMÁTKY – obnova, financování, využití, řemesla. Návštěvníci Designbloku budou mít vstup na veletrh volný.

 

Pokud byste se rádi Designbloku zúčastnili jako vytsavovatelé, sledujte informace na našem webu v sekci Pro vystavovatele. V sekci naleznete přihlášku, ceník, obchodní a organizační podmínky a samostatné plány prostor...

Uzávěrka přihlášek je 31. 5. 2015., plány vnitřní konstrukce/rastru ve větším detailu již brzy zveřejníme. Během měsíce května se uskuteční informativní obhlídka prostor, o které budete včas informováni.

 

 

Těšíme se na vás a doufáme, že stejně jako loňský ročník bude letošní Designblok výjimečým zážitkem pro vystavovatele i návštěvníky.

13. 5. 2015

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím