menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Prague International Design Festival
7. – 11. 10. 2020
Klášter svatého Gabriela

Eva Eisler připravila pro výstavu Manifest instalaci založenou na principech nelézání a obnovování

Istalace Evy Eisler LIGHT UPGRADE v rámci výstavy Manifest, která byla otevřena u přležitosti oslavy dvacetileté historie Designbloku v Colloredo-Mansfeldském paláci a potrvá až do 4. listopadu 2018.               

„Mým dnešním snem je, aby se svět zpomalil, abychom jeho nerostné suroviny těžili s mírou a s rozumem a věnovali větší úsilí na vývoj v oblasti obnovitelných energií, recyklaci a rekonstrukci toho co již existuje a soustředili se na nezbytné a potřebné tam, kde se ho nedostává.“                                                                         

Instalace Light Upgrade Evy Eisler je založena na principech nalézání a povýšení, ale také materiálové i tvarové apropriace a reinterpretace uměleckých forem minulosti. Pro umělkyni je důležité vnímání současnosti jako průsečíku minulosti a budoucnosti. Skleněné objekty vznikly ve spolupráci s firmou Lasvit, v rámci mezinárodního sklářského symposia IGS 2018.

Tvorba Evy Eisler byla dosud charakteristická tvarovým minimalismem, ušlechtilými materiály a jejich zpracováním potlačujícím osobní rukopis. V aktuální instalaci však Eisler vykročila po nové linii navazující zčásti na její ready-made období, avšak nesoucí jiná poselství. Krédem umělkyně, jejíž oeuvre je rozevřené do širokého spektra uměleckých projevů od drobných prací po konceptuální objektovou instalaci, je především tvorba s ekologickým zřetelem. Svá díla komponuje tak, aby byla dále rozebíratelná a recyklovatelná.

V souladu s těmito principy se rozhodla povýšit nalezený, již dříve použitý a nyní odložený materiál. Jelikož celý život pracuje s přírodními nebo z přírody odvozenými surovinami, přišla na řadu myšlenka zabývat se jejich limity. Umělkyně apeluje na své okolí, aby nebylo lhostejné a podřídilo svůj život racionálnímu a šetrnému zacházení se zdroji v protikladu ke konzumerismu, jenž je průvodním jevem rychle a překotně se rozvíjející společnosti.

Light Upgrade sestává z monumentálního objektu zavěšeného v prostoru, jehož bází je nalezený kus surového železa, traverza, z níž ční dráty a kovové pruty. Eisler mu dává další šanci a doplňuje instalaci skleněnými objekty, inspirovaných prehistorií.

Plastiky vytvarované z hutního skla, prezentované tradičně ve vitríně jako významotvorném muzejním prvku, na první pohled vytváří nesourodé partnerství. Jde o referenci k dávné minulosti, kterou poznáváme pouze z útržků dochovaných artefaktů. Pravěcí lidé byli zcela odlišní, dokonale spojení s přírodou, která určovala, v protikladu k současnosti, jejich životy.

Stejně jako bylo potřeba pravěké sošky nejen nalézt, ale také se je pokusit zpětně interpretovat v kontextu dosud známých informací, aby byl doceněn jejich význam, totéž je potřeba dělat i u jiných, novějších materiálů.

V neposlední řadě jedním z klíčů interpretace nové instalace Evy Eisler je do češtiny obtížně přeložitelný název. Light Upgrade vytváří konotace na světlo v přeneseném, téměř biblickém smyslu jako nositele poznání, ale také na lehkost a nadsázku. Pojem upgrade lze překládat jako zdokonalení nebo aktualizace.

30. 10. 2018

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím