menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Prague International Design Festival

Zprávy

Legendární výtvarník Jiří Šalamoun vstoupil do Síně slávy českého designu

< 29 / 400 >

Legendární výtvarník Jiří Šalamoun vstoupil do Síně slávy českého designu

Do Síně slávy Cen Czech Grand Design, která každoročně oceňuje celoživotní přínos v oboru, letos vstoupil Jiří Šalamoun - výtvarník, grafik, ilustrátor a autor nejen pro děti nezapomenutelného Maxipsa Fíka. Připojí se tak k osobnostem jako je Bořek Šípek, Jan Solpera, Zdeňka Bauerová, Václav Cigler, Jan Kaplický nebo Rostislav Vaněk, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

Jiří Šalamoun platí bezesporu za jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny dvacátého století. Kresbami, pro které je typická hravost, výrazová zkratka a sarkasmus, ozdobil knihy světových autorů jako Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Pan Tau a tisíc zázraků, Tracyho tygr nebo Tolkienův Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pro děti vytvořil nezapomenutelnou postavu Maxipsa Fíka, kterého vídaly v kreslených příbězích v režii Václava Bedřicha. Jiří Šalamoun je první ze široké řady významných ilustrátorů, který vstupuje do Síně Slávy Cen Czech Grand Design. „Šalamounem ilustrovaných knih není ohromující množství, ale každá z nich je jedinečná, u každé přistupuje k výtvarnému doprovodu jiným způsobem. Člověk by řekl, že tím jediným možným, ale mistr sám tvrdí, že výsledná podoba knížky je vždycky jen jedna z mnoha možností. Viděl jsem v jeho archivu různé varianty ilustrací pro jeden titul. Ne jenom ve skice, v náznaku, ale v celých souborech 40, 50 definitivních kreseb, než se rozhodl pro jednu z variant. Mraky práce odpočívající ve tmě hlubokých šuplíků,“ popisuje Luboš Drtina, dlouhodobý spolupracovník Jiřího Šalamouna.

Všestranný výtvarník se narodil v roce 1935 v Praze, vystudoval grafiku na Akademii výtvarných umění v Praze a Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Jako pedagog vyučoval v Americe i v Evropě a čtrnáct let vedl Ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM, kde inspiroval a motivoval celou řadu studentů. V průběhu let vytvořil výrazné a originální ilustrace knih světových autorů, zúčastnil se řady prestižních výstav a obdržel mnoho českých a zejména zahraničních ocenění za knižní ilustrace. Šíře schopností Jiřího Šalamouna ovšem nekončí u ilustrace, sám knihy také graficky upravoval a vytvářel plakáty k filmům nebo divadelním představením.

Maximální čtenářská soustředěnost, do hloubky prožité vnímání příběhu, literární erudice, intelekt a dar velkého talentu mu umožňují neilustrovat, ale glosovat. Je autorovi textu partnerem, vede s ním rozhovor. Jdou spolu po bílém margu stránek a volně rozprávějí. Hovor je někdy odveden zdánlivě daleko od děje, ale úhel, ze kterého knížku ilustrátor nahlédne, je pokaždé překvapivý a nový. Zákonitě si vyžádá nové a překvapivé výtvarné prostředky. A proto také má málokdo na světě tak skvělé ilustrátorské portfolio jako pan Jiří Šalamoun,“ doplnil Drtina.

Jiří Šalamoun bude oceněn 20. března 2019 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v přímém přenosu ČT art ze Stavovského divadla a symbolicky tak vstoupí do Síně slávy českého designu. 

1. 4. 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím