menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Legendární výtvarník Jiří Šalamoun vstoupil do Síně slávy českého designu

Legendární výtvarník Jiří Šalamoun vstoupil do Síně slávy českého designu

Do Síně slávy Cen Czech Grand Design, která každoročně oceňuje celoživotní přínos v oboru, letos vstoupil Jiří Šalamoun - výtvarník, grafik, ilustrátor a autor nejen pro děti nezapomenutelného Maxipsa Fíka. Připojí se tak k osobnostem jako je Bořek Šípek, Jan Solpera, Zdeňka Bauerová, Václav Cigler, Jan Kaplický nebo Rostislav Vaněk, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

Jiří Šalamoun platí bezesporu za jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny dvacátého století. Kresbami, pro které je typická hravost, výrazová zkratka a sarkasmus, ozdobil knihy světových autorů jako Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Pan Tau a tisíc zázraků, Tracyho tygr nebo Tolkienův Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pro děti vytvořil nezapomenutelnou postavu Maxipsa Fíka, kterého vídaly v kreslených příbězích v režii Václava Bedřicha. Jiří Šalamoun je první ze široké řady významných ilustrátorů, který vstupuje do Síně Slávy Cen Czech Grand Design. „Šalamounem ilustrovaných knih není ohromující množství, ale každá z nich je jedinečná, u každé přistupuje k výtvarnému doprovodu jiným způsobem. Člověk by řekl, že tím jediným možným, ale mistr sám tvrdí, že výsledná podoba knížky je vždycky jen jedna z mnoha možností. Viděl jsem v jeho archivu různé varianty ilustrací pro jeden titul. Ne jenom ve skice, v náznaku, ale v celých souborech 40, 50 definitivních kreseb, než se rozhodl pro jednu z variant. Mraky práce odpočívající ve tmě hlubokých šuplíků,“ popisuje Luboš Drtina, dlouhodobý spolupracovník Jiřího Šalamouna.

Všestranný výtvarník se narodil v roce 1935 v Praze, vystudoval grafiku na Akademii výtvarných umění v Praze a Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Jako pedagog vyučoval v Americe i v Evropě a čtrnáct let vedl Ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM, kde inspiroval a motivoval celou řadu studentů. V průběhu let vytvořil výrazné a originální ilustrace knih světových autorů, zúčastnil se řady prestižních výstav a obdržel mnoho českých a zejména zahraničních ocenění za knižní ilustrace. Šíře schopností Jiřího Šalamouna ovšem nekončí u ilustrace, sám knihy také graficky upravoval a vytvářel plakáty k filmům nebo divadelním představením.

Maximální čtenářská soustředěnost, do hloubky prožité vnímání příběhu, literární erudice, intelekt a dar velkého talentu mu umožňují neilustrovat, ale glosovat. Je autorovi textu partnerem, vede s ním rozhovor. Jdou spolu po bílém margu stránek a volně rozprávějí. Hovor je někdy odveden zdánlivě daleko od děje, ale úhel, ze kterého knížku ilustrátor nahlédne, je pokaždé překvapivý a nový. Zákonitě si vyžádá nové a překvapivé výtvarné prostředky. A proto také má málokdo na světě tak skvělé ilustrátorské portfolio jako pan Jiří Šalamoun,“ doplnil Drtina.

Jiří Šalamoun bude oceněn 20. března 2019 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v přímém přenosu ČT art ze Stavovského divadla a symbolicky tak vstoupí do Síně slávy českého designu. 

1. 4. 2019

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím