menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Studio DECHEM o tradici sklářského řemesla i o novinkách, které představí na Designbloku

Michaela Tomišková a Jakub Janďourek ze studia DECHEM jsou jedni z mála designérů, kteří si své produkty ze skla umí sami vyfouknout. Jejich Bandasky, se kterými se prezentovali i v Miláně u Rossany Orlandi, se staly hitem a dodnes, pět let od prvního uvedení, jsou jejich nejprodávanější kolekcí. Ostatně tyto už ikonické vázy inspirované tvarem bandasky na mléko budou v nové verzi s novým povrchem na Designbloku prezentovat i letos. Především ale studio Dechem představí zbrusu novou kolekci svítidel!

Mám ráda název Dechem, protože je v něm obsaženo vše: křehkost a lehkost skla, i dech jako nástroj skláře a zároveň i poetičnost, která je, zdá se mi, pro Vaši práci typická. Kdo název vymyslel?

MICHAELA: Když jsem dělala diplomovou práci na UMPRUM, tak jsem pracovala se dvěma různými druhy skla – borosilikátem a křišťálovým sklem a hledala jsem název pro celý projekt. Diplomka se jmenovala Vyrobeno dechem, což zase navazovalo na takovou uměleckou skupinu, kterou jsme založili na UMPRUM a ta se jmenovala Vyrobeno lesem. Pak jsme začali s Jakubem pracovat společně a nechtěli jsme pro studio název složený z našich jmen. Zaprvé máme dlouhá jména a také jsme to chtěli trochu oddělit od našich osobních životů. Skupina písmen, která DECHEM tvoří, se mi líbila i vizuálně, i když pro cizince je CH těžké vyslovit.

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách CZECHDESIGN.

22. 10. 2018

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím