menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Vitra na Designbloku rozehrála Panton Chairs

Vitra na Designbloku rozehrála Panton Chairs

Švýcarská značka Vitra na Designbloku představila interaktivní instalaci z ikonických Panton Chairs. Třináct židlí vytvoříilo pomyslnou klaviaturu, která se při dosednutí rozehrála tóny jedné klavírní oktávy. Interaktivní instalaci, která pozvala návštěvníky ke hře a zapojení fantazie, vytvořili Jan Plecháč a Henry Wielgus.  

13 tónů, 13 kláves, 13 ikon. Vitra ve své instalaci uvedla klasické Panton Chairs, jež patří mezi nejpopulárnější kousky ve světě designu. Klaviatura z černých a bílých židlí byla umístěna v Superstudiu, tedy pravém křídle Průmyslového paláce.

Vnější část instalace se zaměřila na aktuální problém kopírování ve světě designu a předvedla návštěvníkům jak poznat originál slavné židle od laciného padělku. „S problematikou kopírování se potýkáme dlouhodobě, jelikož se stává, že si člověk v dobré víře, že si kupují originál, pořídí kopii, která nedosahuje kvality originálu, ať už od Vernera Pantona, Charlese a Ray Eamesových nebo dalších světových designérů,“ vysvětluje Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro Českou republiku, Slovensko a Polsko. Vitra se proto dlouhodobě snaží informovat odbornou i laickou veřejnost jak bezpečně rozpoznat originální výrobek od laciné kopie a upozorňuje na detaily, které při výběru napoví. V případě Pantonky nesmí chybět vyražený podpis autora, logo výrobce Vitra, který zaručuje, že byla vyrobená přesně podle návrhu autora a v neposlední řadě je nutné dát pozor na materiál i tvar. Pokud jsou všechny prvky na svém místě, máte jistotu, že máte tu PRAVOU.  

26. 10. 2016

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím