menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Prague International Design Festival
7. – 11. 10. 2020
Gabriel Loci

Vitra na IMM v Kolíně představila sedačku Mariposa

Švýcarská značka Vitra představila na mezinárodním veletrhu IMM Cologne novinku – motýlí pohovku Mariposa, kterou navrhli pro značku Vitra britští designéři Edward Barber a Jay Osgerby. Mariposa Sofa je jedinečná kromě svého designu také flexibilně nastavitelnými bočnicemi a opěrkou zad. Díky speciálnímu mechanismu je tak možné nejrůzněji polohovat jak opěrnou část, tak bočnice pohovky, a tím měnit vzhled a možnosti sezení. Právě sklápění bočnic a zadní části, jako pomyslných křídel, dalo pohovce své jméno – Mariposa znamená španělsky motýl. Odpor je uzpůsoben tak, aby bočnice a opěrka části pohovky zůstaly pevné, když se sedící člověk narovná, a aby se nastavily do požadovaného úhlu, když je na ně vyvíjen tlak. „Navrhovat pohovku není až zas tak zajímavé, pokud za tím nehledáte ještě něco jiného,“ říká k tomu Jay Osgerby.

 

Dílo Edwarda Barbera a Jaye Osgerbyho se nevyznačuje střídáním stylů, ale přiměřeností a precizností. Oba designéři jsou výborní pozorovatelé, co se týče potřeb spotřebitelů ve vztahu k předmětům každodenního použití, a přicházejí s designy, které působí příjemným dojem, jsou dostupné a zároveň nevtíravé, plné výrazných barev, svěžesti a jasných lineárních tvarů.

 

Flexibilní Mariposa Sofa umožňuje uživatelům, aby si sami určili, která poloha jim nejvíce vyhovuje. Sedák je nezvykle široký, a tak na něm mohou pohodlně sedět dva lidé, dívat se na sebe, povídat si nebo si číst. Mariposa Sofa vybavená speciálními prvky přímo vybízí, abyste se usadili, natáhli si nohy a odpočinuli si.

26. 1. 2015

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím