menu
Generální partnerGenerální partner

Designblok
Největší výstava designu v Praze
6. – 10. 10. 2021

Vitra se na Designbloku představí na třech místech. V hlavní roli bude Stool-Tool od Konstantina Grcice

Vitra se na Designbloku představí na třech místech. V hlavní roli bude Stool-Tool od Konstantina Grcice

Je to židle, rozhledna, polička nebo skokanský můstek. Anebo úplně něco jiného? Švýcarská značka Vitra na Designbloku představí v české premiéře monolitický objekt Stool-Tool. Koláž fotografky Michaely Karáskové, která zachycuje všední situace i osobnosti české designové scény, vznikla speciálně pro Designblok a bude k vidění od 25. - 29. 10. 2018 na holešovickém Výstavišti. Návštěvníci budou moci navštívit také speciální POP-UP shop a zakoupit ikonické i nejnovější doplňky značky.

V hlavní roli se představí multifunkční objekt Stool-Tool, který v sobě spojuje zároveň funkci židle a stolu. Primárně je konstituován jako kancelářský produkt, ale možnosti jeho využití jsou široké, od odkládacího stolku přes židli až po schůdky nebo polici. Barevný polypropylen objektu propůjčuje hravou lehkost a zajišťuje vysokou odolnost. „Ať už jste v kanceláři, škole, veřejném prostoru nebo doma, často vznikají situace, které je potřeba řešit ad hoc. Potkat se s kolegy na krátkou schůzku nebo si jen na chvíli odsednout od pracovního stolu někam jinam, vyřídit telefony nebo si v klidu číst. Stool-Tool nabízí jednoduché řešení právě pro tyto situace,“ popsal Konstantin Grcic.

Právě na variabilitu produktu a množství jeho využití reaguje fotografka Michaela Karásková ve své sérii portrétů, která tvoří gro instalace. „Cílem focení Stool-Tool bylo ukázat její užití v rozdílných kontextech. Tedy představit ji jako objekt, jenž není určen primárně k sezení, ale dá se se zapojením představivosti užívat zcela jinak. Židle přitom není stavěna na odiv jako ústřední motiv fotografie, spíše má dokreslit portrét uživatele, s nímž je v rozdílných situacích zachycena,“ vysvětlila Karásková. Před objektiv se postavila skupina ostravských rybářů, ředitelka Designbloku Jana Zielinski s dětmi, akrobat z cirkusu, ale také Maxim Velčovský s Veronikou Jirouškovou nebo Sára Vondrášková aka Never Sol. Někdo z ní nastupuje na koně, jiný ji využívá jako velkou bábovku při hře na pískovišti nebo jako stupně vítězů. „Originálními fotografiemi a na nich zachycenými příběhy jsme chtěli vyzdvihnout šíři využití židle Stool-Tool a zároveň i určitou nadsázku, se kterou k produktu přistupoval i Konstantin Grcic; moderní kancelářský objekt otevřený interpretacím svého uživatele,“ doplnil Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro Českou republiku.

Kromě výstavy fotografií, jejíž podobu navrhl Zbyněk Krulich ze šperkařského dua Blueberries, otevře Vitra v Superstudiu také kreativní pop up shop interiérových doplňků. Návštěvníci si budou moci prohlédnout a nakoupit ikonické kousky od světových designérů i nejnovější přírůstky jako jsou spící zvířátka od studia Front nebo figurky Alexandera Girarda představené v září v Paříži. Výběr ikonických židlí najdou návštěvníci také v kavárně ve střední hale, kde je umístěna Designérie.

25. 10. 2018

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Rozumím