Designblok, Prague International Design Festival je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Byl založen v roce 1999 a každý rok prezentuje novinky designérů a výrobců s důrazem na český design a tvorbu z regionů střední Evropy.
Ředitelkou Designbloku je Jana Zielinski a kreativním ředitelem Designbloku je Jiří Macek, spolumajitelé pořádající agentury festivalu Profil Media.
Superstudio je prostor pro expozice firem, výrobců a obchodů. Představují se zde novinky českých a světových výrobců, kteří prezentují výrobky vzniklé ze spolupráce se špičkovými designéry. Právě spolupráce s designéry je základním kritériem při výběru vystavovatelů. Představují se zde všechny oblasti designu, především však nábytek, svítidla a bytové doplňky.
Openstudio je prostor pro expozice designérů, designérských studií a škol. Laboratoř současného designu, kde se prezentují produktoví designéři, módní návrháři, designéři šperku, ilustrátoři. Primárně se jedná o výstavy prototypů a malosériové výroby bez účasti komerčního výrobce.
Designblok představí v letošním roce dva hlavní výstavní domy: Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
Gabriel Loci bude zaměřen především na prezentaci novinek současného mezinárodního designu, a to v tradičních formátech Superstudia a Openstudia, tedy na jedné straně mezinárodních značek a na druhé designérů a designérských studií. V Gabriel Loci také naleznete další ročník mezinárodní výstavy Diploma Selection, tématicky laděnou ústřední výstavu Designérie nebo diskusní Reflex Stage. Tématem letošního ročníku je LES.
Uměleckoprůmyslové museum bude, stejně jako v loňském roce, koncepčně laděným výstavním prostorem s vlastním podtématem PRALES. Prostor dvou pater musea bude patřit výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Jeho součástí bude i druhá edice výstavy Rodinné stříbro, která bude prezentovat české rodinné výrobce ve spolupráci s magazínem Forbes, výstava současného porcleánu Terra Alba a expozice sběratelského designu Art House v podobě intervence do výstavy historické sbírky skla Vojtěcha Lanny.
Designbloku se tradičné účastní destíky galerií, showroomů, pop–up shopů a obchodů, které pro návštěvníky připravují během festivalu svůj vlastní tématicky laděný program a speciální akce. Výstavy ve svém vlastním prostoru nabízejí značky menšího i velkého rozměru, ale také pražské umělecké školy, které vystavují ve svém prostoru práce absolventů a studentů. Účastní se i muzea, která design vystavují a sbírají.
Designerie je srdce Designbloku. Jedná se o centrální prostor celého festivalu, na jehož podobě pracují každý rok jiní designéři. Vytvoří se tak oáza a místo setkávání podtrhující dané téma festivalu. Letošní pulsující architekturu Designérie inspirovanou tématem Les vytvořila dvojice MY DVĚ v podání Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové. Designérii najdete v Gabriel Loci na pražském Smíchově.
Nová vlna českého porcelánu. Sumář nejzajímavějších prací posledních let i zcela nová díla, která vznikla přímo pro hlavní výstavu letošního Designbloku. Kurátor: Radek Wohlmuth, architektura výstavy: Maxim Velčovský. Výstavu Terra Alba najdete ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Výstava připravená ve spolupráci s časopisem Forbes, který každý rok sestavuje žebříček českých rodinných firem, u kterých rozhodování a filozofie značky je v rukou rodiny majitelů. Příběhy záchrany prastarých továren se mísí s příběhy značek, které vznikly nově na zelené louce. Společné ale mají precizní výrobu na území České republiky a lásku k českému řemeslu. Expozici najdete ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Kořeny versus současnost. Intervence současných designérů do výstavy Sběratel. Lannova sbírka skla v Uměleckoprůmyslovém museu. Kurátoři výstavy: Jana Černovská a Jan Mergl, kurátorka intervence: Danica Kovářová. Art House najdete v 1. patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
Společná prezentace ukrajinských designérů a designérských studií v kurátorském výběru studia IHOR. Vystavující: FAINA, Gunia Project, Gushka Wool, Oksana Levchenya, Re: Quiet, Serigraph Studio a ZHERNOV Artifactory.
Finále mezinárodní soutěže diplomových prací v oblasti produktového a módního designu. 30 budoucích hvězd z několika zemí Evropy ve výstavě a na módní přehlídce. Projekt vzniká ve spolupráci s EUNIC. Výstavu produktových designérů najdete v přízemí výstavního domu Gabriel Loci. Módní přehlídky proběhnou v sobotu 8. 10. 2022 v Sacre Coeur v Holečkově ulici na Smíchově a vstupenky na ně jsou v prodeji samostatně.
Ještě studují, ale už se o nich mluví. Designblok každoročně představuje výběr talentovaných mladých studentů v rámci konceptu Openstudia. Letošní výběr je ryze ženský, prezentují se čtyři studentky – Kateřina Kulková & Valeriya Kovtun (UJEP), Markéta Špundová (UMPRUM), Karolína Vorlíková (UMPRUM). Projekt vzniká díky podpoře generálního partnera festivalu Erste Premier. Expozici najdete ve 2. patře Uměleckoprůmyslového musea.